U našoj zemlji prisutan je veliki broj minskih polja, a ono što je posebno zabrinjavajuće je činjenica da veliki broj tih polja nije adekvatno označen ili neodgovorni građani uklanjaju oznake postavljene na miniranim područjima. Još jedan problem predstavlja i krivično djelo neprijavljivanja eksplozivnih sredstava, te njihovo neadekvatno odlaganje u kontejnere, napuštene zgrade/kuće ili zelene površine.
U periodu 1996-2021., u Bosni i Hercegovini je od mina smrtno stradalo 617 osoba, a veliki broj je ranjen. Mine su dugoročan problem, a proces uklanjanja mina je spor i skup, ali se na njegovom rješavanju svakodnevno radi. Mine predstavljaju posebnu opasnost jer su skrivene, teško se uočavaju i dolaze u raznim oblicima, pa su predavači istakli da je veoma važno biti oprezan ukoliko se posjećuju mjesta visokog rizika, kao što su bivše linije razgraničenja, ruševine, napuštene zgrade i kuće, nepoznate ili udaljene zarasle površine, te strategijska i vojna područja.
Predavači su upozorili na činjenicu da se nepoznati predmeti ne smiju pomijerati, te da se takvo područje mora jasno obilježiti. Također su naglasili važnost prijavljivanja uočenih eksplozivnih sredstava nadležnim institucijama (policija i civilna zaštita) kako bi sačuvali ne samo svoj život, nego i život drugih ljudi.
Na kraju su se učesnici upoznali i sa aplikacijom o lokacijama miniranih područja u BiH, a aplikaciju možete preuzeti na sljedećem linku: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.minesuspectedareas&hl=en&gl=US